اثبات معاد

یکی از مجراهای ورود به موضوع معاد، این است که بچه‌ها را در میان جنگل و یا هرجا که درختان و گیاهان باشند ببرید و از طریق بارش فکری، دربارة این‌که چگونه در همین عالم، مرگ و حیات مجدد جلوی چشم ماست اما حواسمان به معاد و قیامت نیست صحبت کنید.

معنای معاد
برای معاد معانی متعددی متصور است که شاید لازم نباشد همة آنها را برای مخاطب خودتان هم بیان کنید، اما دانستن آن برای خود شما ضروری است:
الف)رجوع و بازگشت به موطن اصلى: آدم ابوالبشر در بهشت بود و خوردن از میوة ممنوعه او را به زمین و عالم مادی کشاند. ما که از نسل آدم هستیم باید روزی به وطن اصلی خودمان برگردیم.
ب) مرگ بعد از زندگى و زندگى بعد از مرگ: تعبیری که از مرگ به عنوان پل در احادیث وجود دارد، اشاره به همین تعریف دارد. انسان بعد از حیاتی کوتاه در این دنیا می‌میرد و بعد از این مرگ، دوباره در عالم بالا زنده می‌شود.
ج)  ایجاد عالم دیگرى همانند دنیا و اجتماع انسان‌ها از اولین تا آخرین: این‌که قرار است همة ابناء بشر از آدم تا خاتم و از اولین تا آخرین آنها در عالمی دیگر در کنار هم باشند.
د) بازگشت نفس به سوى مبدأ: انا لله و انا الیه راجعون
ه) تعریف ساده:  قیامت؛ یعنى به پاخاستن مردم از قبر در جهان آخرت، هنگامى که خدا به قضاوت دربارة اعمال آنها مى‏پردازد و اهل بهشت و جهنم مشخص می‌شوند.

امکان وقوع معاد
تا وقتى امکان یک چیز ثابت نشود، بحث از آن بى‏فایده است. پیش از اثبات معاد دلایلی وجود دارد که لااقل به ما می‌قبولاند که امکان وجود و وقوع معاد هست. مخاطب شما در مرحله‌ایست که قرآن را به عنوان منبع موثق پذیرفته است پس به استدلال‌های پنج گانة قرآن در مورد امکان وقوع معاد مراجعه کنید:
1. انکار معاد بدون دلیل است
بخشی از آیات قرآنی بیان می‌کند که منکران قیامت، هیچ دلیل محکمه‌پسندی در ادعاهای خود ندارند و صرفا می‌خواهند قیامت و زندگی دوبارة انسان را امری غیر‌معقول نشان دهند: « و کسانی که کفر ورزیدند، گفتند آیا مردی را به شما نشان دهیم که شما را خبر می‌دهد که چون متلاشی شدید _ باز _ قطعا در آفرینشی جدید خواهید بود؟ آیا _ این مرد_ بر خدا دروغی بسته یا جنونی در اوست؟ نه بلکه آنان به آخرت ایمان ندارند در عذاب و گمراهی دور و درازند.» (سبأ/ آیات 7 و 8)
همچنانکه می‌بینیم به جای تفکر در آیات الهی و پاسخ دادن متناسب با آن به مغالطه روی آورده با تهمت‌های ناروا، پیامبر را شخصی دروغگو و دیوانه می‌خوانند.
2. آفرینش نخستین آدم
گروهی از آیات، با اشاره به خلقت اولیة انسان، می‌گویند همان خداوندی که توانست اولین انسان را بیافریند پس در آفرینش دوبارة او هم قدرت دارد.
3. قدرت الهی
دسته‌ای از آیات هم قدرت خدا را دلیل محکمی بر امکان وقوع معاد می‌دانند، در این آیات، با یادآوری مظاهر قدرت الهی در خلقت جهان، توانایی او را در زنده نمودن دوبارة مردگان اثبات می‌کند.
4. نمونه‌های معاد
در دسته دیگر از آیات قرآنی برای از بین بردن شک و تردید در موضوع امکان معاد، توجه انسان را به جهان طبیعت اطراف خودش و مرگ و زندگی دوبارة طبیعت از رویش گیاهان سبز از دل خاک مرده جلب می کند.(چیزی که شما در ابتدای جلسه با اعضای حلقة خود تجربه کردید)
5. نمونه‌های تاریخی معاد
در دسته دیگری از آیات به حوادث تاریخی اشاره‌ای شده است که نمونة عینی از رستاخیز انسان در قیامت هستند و پس از نقل این نمونه‌های عینی، به رابطة آن با معاد اشاره‌ می‌شود.

دو نمونه
الف) ماجرای قوم بنی اسرائیل. زمانی که از حضرت موسی خواستند که از خدا بخواهد خودش را به آنها نشان دهد، خدا پاسخ داد که تحمل نخواهند داشت و برای همین شکوه و عظمت خود را به کوه عرضه کرد و کوه متلاشی شد و اصحاب موسی همگی جان دادند: «و هنگامي كه گفتيد: ‌اي موسي، ما هرگز به تو ايمان نياوريم مگر خدا را روياروي ببينيم و شما را صاعقه درگرفت و خود مي‌نگريستيد. دوباره شما را پس از مرگتان زنده كرديم، شايد سپاس گزاريد»(بقره/ آیات 55 و 56)
ب) قرآن داستان شخصی را بیان می‌کند که در حال گذر از کنار یک آبادی ویران شده ای، از خودش می‌پرسد که خدا چگونه جسد مردگان را زنده می‌کند، این شخص به قدرت الهی می‌میرد و پس از گذشت صد سال دوباره زنده می‌شود. سپس به چشم خود زنده شدن الاغ خودش را تماشا می‌کند. (بقره/ آیه 259)‏
گویا مرد وقتی پس از صد سال زنده می‌شود فکر می‌کند این مدت را خواب بوده و زمان زیادی نگذشته، براي اينكه بر او روشن شود، خداوند مي‌فرمايد:از يك سو به غذايت نگاه کن كه فاسد نشده و از سوي ديگر به «چارپاي» خود نگاه كن كه چگونه استخوان‌هايش خاك شده است. اگر الاغش چنين نمي‌شد، شايد متوجه نمی‌شد صد سال است مرده.
این آیات که نشان می‌دهد انسان‌هایی پس از مرگ دوباره حیات یافتند، بهترين شاهد بر زنده كردن مردگان است. البته نمونه‌های دیگری هم مانند ماجرای حضرت ابراهیم و نیز داستان اصحاب کهف وجود دارد که در این فرصت کم بیان نمی‌کنیم. اما شما می‌توانید دربارة آنها هم برای مخاطب خود صحبت کنید.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *